Dzień Nauczyciela w przedszkolu

Z okazji przypadającego rok rocznie na 14 października Dnia Nauczyciela, w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są uroczyste i oficjalne akademie, apele czy przedstawienia z udziałem uczniów i podopiecznych. W niniejszym artykule podpowiadamy Państwu zatem, jak przygotować się wspólnie z najmłodszymi na obchody Święta Edukacji Narodowej w przedszkolu.

Podobnie jak podczas uroczystości w szkołach podstawowych czy gimnazjach, Dzień Nauczyciela w przedszkolu można obchodzić na kilka różnych sposobów, przygotowując wspólnie z rodzicami i wszystkimi dziećmi wesołe przedstawienia okolicznościowe lub bardziej poważne akademie. Nie może na nich zabraknąć oczywiście przede wszystkim znanych piosenek i wierszyków o nauczycielach, a także pięknych sentencji i aforyzmów o ich ciężkiej i trudnej pracy, podczas której przygotowują przecież najmłodszych do samodzielnego wejścia w dorosłość.

Obchody 14 października, na który przypada Dzień Edukacji Narodowej można uczcić przedszkolach w nieco swobodniejszy i bardziej zabawny sposób. Dzieci mogą przykładowo zadeklamować wierszyki dla wychowawców i poszczególnych nauczycieli, odwołując się do konkretnych przedmiotów nauczania. Ciekawym pomysłem na okolicznościowy spektakl z udziałem dzieci może być również zaprezentowanie żartobliwej scenki z życia przedszkola, podczas której uczniowie będą mieć przydzielone role i własne dialogi.

Na Święto Nauczyciela w przedszkolu warto także wspólnie z naszymi pociechami przygotować piękne dekoracje i ozdoby na gazetkę lub do przystrojenia sal czy korytarza. Najlepiej, aby takie dekoracje wykonane z papieru kolorowego czy bibuły odnosiły się w symboliczny sposób do atrybutów wiedzy i mądrości, takich jak chociażby otwarta księga z piórem czy sowa. W tym szczególnym dniu warto także wręczyć efektowne i pomysłowe laurki dla nauczycieli i opiekunów w przedszkolu, na których powinny znaleźć się przede wszystkim napisane wspólnie z dziećmi tematyczne życzenia.

Przed Dniem Nauczyciela warto także nauczyć przedszkolaka pięknego wierszyka lub wygłoszenia samodzielnie ułożonych życzeń dla nauczycieli, które złoży on po zakończeniu przedstawienia lub uroczystego apelu. Na tę okazję, niezwykle ważną zarówno dla dzieci jak i rodziców należy także przygotować odpowiedni, drobny i symboliczny podarunek dla wychowawcy grupy lub każdego z  nauczycieli. Okolicznościowy podarek powinien wyrażać naszą sympatię, uznanie i szacunek wobec pedagogów, którzy przecież wkładają ogromny trud w kształtowanie i edukowanie naszych dzieci.