Obchody w Niemczech, UK i innych państwach

W Polsce Święto Edukacji Narodowej przypada na dzień 14 października, warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż wiele krajów od 1994 roku obchodzi tak zwany Światowy Dzień Nauczyciela kilka dni wcześniej, 5 października. W przypadku Polski święto upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, zaś data międzynarodowych obchodów odnosi się do rocznicy podpisania w latach 60. rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela.

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, iż decyzję o uznaniu dnia 5 października Światowym Świętem Nauczyciela podjęto pod patronatem UNESCO oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy. Co ciekawe, w Polsce 5 października swoje święto obchodzą wszyscy nauczyciele akademiccy i pracownicy szkolnictwa wyższego. Jak się okazuje, mimo podobnego charakteru Dnia Nauczyciela, w poszczególnych krajach październikowe obchody mogą nieco się od siebie różnić. Jak zatem wygląda Dzień Edukacji Narodowej za granicą?

Zazwyczaj obchody Dnia Nauczyciela w krajach Unii Europejskiej mają, podobnie zresztą jak w Polsce charakter dość oficjalny i uroczysty, często też organizuje się z tej okazji w lokalnych szkołach i przedszkolach okolicznościowe akademie i przedstawienia dla pedagogów. W większości krajów europejskich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Bułgaria Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się jak już wspomnieliśmy 5 października. Jednakże warto wiedzieć, iż na przykład w Czechach święto to przypada na 27 marca, w Albanii na 7 marca (w rocznicę powstania pierwszej świeckiej szkoły w tym kraju), zaś na Łotwie w pierwsza niedzielę października.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest we wtorek w pierwszym, pełnym tygodniu maja. Z tej okazji dzieci uczą się tradycyjnego wierszyka o nauczycielach, który deklamują pedagogom podczas szkolnych uroczystości. Co ciekawe, podobnie jak w Polsce w Stanach Zjednoczonych również kultywowany jest zwyczaj symbolicznego obdarowywania nauczycieli prezentami z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W Chinach natomiast, Dzień Nauczyciela nie jest jak u nas całkowicie wolny od pracy. Chińscy pedagodzy w dniu 10 września dostają bowiem kilka godzin wolnego, zaś uczniowie wręczają im kwiaty i drobne upominki.

W innych zakątkach kontynentu azjatyckiego, miedzy innymi w Tajlandii oraz na Tajwanie Dzień Nauczyciela obchodzi się pod koniec września w rocznicę urodzin słynnego chińskiego filozofa i myśliciela, Konfucjusza. W tym czasie uczniowie i podopieczni bardzo cenionych w tych krajach pedagogów obdarowują ich samodzielnie zrobionymi rzeźbami, wiankami oraz świeżymi kwiatami. Licznym ceremoniom i tradycyjnym obchodów towarzyszą nierzadko również spektakle z udziałem dzieci oraz ludowa muzyka.