Scenariusz obchodów Święta Edukacji Narodowej

Jednym z najważniejszych elementów uświetniających coroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Polsce są bez wątpienia różnego rodzaju oficjalne apele, zabawne przedstawienia czy akademie w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz liceach. Jak zatem powinien wyglądać pomysłowy i ciekawy scenariusz okolicznościowego przedstawienia na Dzień Nauczyciela?

Zależnie od wspólnych ustaleń z rodzicami i dziećmi, spektakle i akademie z okazji Dnia Nauczyciela można zorganizować w różny sposób, na przykład bardziej poważnie lub nieco śmieszniej i swobodniej. Zabawne przedstawienia dla nauczycieli warto zaproponować w szczególności w przedszkolu lub w pierwszych klasach szkoły podstawowej, uświetniając tym samym obchody 14 października także przez wręczenie symbolicznych prezentów dla pedagogów, takich jak efektowne bukiety kwiatów czy słodkie upominki z czekoladkami.

W przykładowym scenariuszu na obchody Dnia Edukacji Narodowej w przedszkolu czy szkole można również z powodzeniem zawrzeć najpiękniejsze piosenki, rymowanki, znane sentencje czy wiersze o pracy pedagoga, wyrażające w szczególności ogromny szacunek i uznanie dla jego ciężkiej pracy w kształtowaniu charakterów i przekazywaniu wiedzy najmłodszym. Nie zapominajmy również o przygotowaniu wraz z naszymi pociechami niezbędnej scenografii do przedstawienia oraz dodatkowych dekoracji i ozdób na Święto Nauczyciela, które powinny w symboliczny sposób odnosić się do wiedzy i mądrości zdobywanej dzięki znacznemu wysiłkowi wychowawców i pedagogów.

Do udziału w przedstawieniu z okazji 14 października warto zatem będzie zachęcić wszystkich uczniów klasy lub szkoły, przydzielając im konkretne role. Dzieci mogą zatem w pomysłowy sposób przedstawić na takiej uroczystej akademii wybraną scenkę z życia swojej szkoły, wplatając w nią najpiękniejsze aforyzmy i sentencje o trudach pracy poszczególnych pedagogów oraz wdzięczności za ich pomoc czy przygotowanie do dorosłego życia. Starszym dzieciom może również przypaść do gustu pomysł zorganizowania wesołego przedstawienia, w którym mogą zostać ukazani poszczególni nauczyciele w nieco żartobliwy i zabawny sposób.

W szkolnym przedstawieniu na Dzień Edukacji Narodowej mogą znaleźć się również krótkie fragmenty znanych piosenek i wierszyków lub zabawnych rymowanek, odnoszących się do szkolnictwa i satysfakcjonującej pracy wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Na zakończenie spektaklu warto będzie wspólnie podziękować pedagogom za ich cierpliwość i poświęcenie oraz złożyć osobiście szczere życzenia wychowawcy klasy w imieniu własnym oraz rodziców, wręczając również tradycyjne podarunki i drobne upominki.