Święto Edukacji Narodowej na wesoło

Z okazji Dnia Nauczyciela w wielu instytucjach i placówkach oświatowych rok rocznie organizuje się uroczyste gale, akademie i przedstawienia. Nie oznacza to jednak, iż takie wydarzenia muszą być sztampowe i bardzo poważne. Z powodzeniem możemy bowiem zachęcić nasze dzieci do wykonania spektaklu lub apelu na Dzień Edukacji Narodowej na wesoło.

Żartobliwe czy zabawne przedstawienia na Dzień Nauczyciela z pewnością doskonale sprawdzą się zarówno podczas obchodów 14 października w przedszkolach, szkołach podstawowych czy gimnazjalnych. Z kolei do scenariusza takiej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkole średniej można z powodzeniem wpleść również elementy kabaretowe i bardziej żartobliwe czy nawet karykaturalne i prześmiewcze, nawiązujące do codziennych wydarzeń z życia uczniów, dyrektora lub nauczycieli.

W pomysłowym, wesołym scenariuszu do okolicznościowego, szkolnego przedstawienia nie może zatem zabraknąć przede wszystkim śmiesznych piosenek, dowcipnych rymowanek lub wierszyków o nauczycielach. Zaangażowani w organizację uroczystości uczniowie podzieleni na różne role mogą zaprezentować także wybraną, krótką scenkę, przedstawiającą na przykład lekcję danego przedmiotu czy szkolne zebranie z rodzicami. Mimo żartobliwego charakteru w takim spektaklu warto zawrzeć również kilka nieco poważniejszych sentencji czy cytatów o ogromnym poświęceniu i zaangażowaniu pedagogów w edukację i kształtowanie przyszłych postaw swoich podopiecznych.

Na wesoło i z pomysłem ukazane współczesne problemy nauczycieli oraz dzisiejszej młodzieży w spektaklu z okazji Święta Edukacji Narodowej mogą z powodzeniem bazować również na fabule znanych i lubianych przez uczniów seriali czy popularnych, telewizyjnych kabaretów. Z powodzeniem można podczas przedstawienia wykorzystać również słynne gagi i dialogi ze starych filmów czy literatury, na przykład szkolnych lektur. W żartobliwej akademii można również w sympatyczny i niezbyt przesadny oczywiście sposób sparodiować poszczególnych nauczycieli, odnosząc się na przykład do ich przedmiotów nauczania czy ulubionych, częstych powiedzeń.

W każdym przedstawieniu na Dzień Edukacji Narodowej, niezależnie od tego czy jego forma jest swobodna i wesoła, czy też bardziej poważna i uroczysta, należy także zawrzeć w niej serdeczne i szczerze życzenia dla pedagogów, mówiące o szacunku i uznaniu za ich ciężką pracę oraz znaczny wkład włożony w przygotowanie swoich uczniów do przyszłego, dorosłego życia. Składaniu eleganckich życzeń może towarzyszyć również wręczenie przed samorząd uczniowski pomysłowych i symbolicznych prezentów dla nauczycieli i wychowawców klas, opatrzonych na przykład znanymi cytatami z książek.